Kalendár

Jún
P U S Š P S N
123
45678910
11121314151617
1819202124
252627282930
Aktuality
20.06.2018

Svetový deň utečencov a stanovisko Červeného kríža

Spoločné stanovisko národných spoločností Červeného kríža krajín Európskej únie, Nórska a Švajčiarska k migrácii pri príležitosti Svetového dňa utečencov
16.05.2018

SČK a Medzinárodná cena vojvodu z Edinburgu

Slovenský Červený kríž a Medzinárodná cena vojvodu z Edinburghu Slovensko rozhodli spojiť sily a ponúknuť akreditované Kurzy prvej pomoci
22.03.2018

Slovenský Červený kríž dostal ďalších 17 vozidiel

Nadácia Kia Motors Slovakia darovaním zvyšných 17 vozidiel Kia cee’d Sportswagon splnila svoj minuloročný sľub kompletne obnoviť vozový park Slovenského Červeného kríža.  
08.12.2017

Príbehy pod stromček

Tento rok sme v advente pripravili špeciálnu kampaň, ktorej cieľom je priniesť príbehy plné ľudskosti. Celý december, každý deň od 1. do 24. decembra, sa v rámci projektu SPOLU POMÔŽEME - Príbehy pod stromček, dočítate viac o aktivitách Slovenského Červeného kríža. 
29.11.2017

Nadácia Kia Motors Slovakia darovala SČK 20 nových vozidiel

Nadácia Kia Motors Slovakia darovaním vozidiel Kia cee’d Sportswagon prispeje k obnove vozového parku SČK a zvýši mobilitu jeho pracovníkov. 
23.10.2017

Slovenský Červený kríž si na sneme zvolil nové vedenie

21. októbra sa konal VI. snem Slovenského Červeného kríža. Na štvorročné obdobie si zvolil najvyšších predstaviteľov SČK. 
18.08.2017

Svetový humanitárny deň

19. augusta si spoločne s celým svetom pripomíname Svetový humanitárny deň. Tento deň vzdávame úctu všetkým pracovníkom, ktorí riskujú svoje životy v humanitárnej službe a pomáhajú ľuďom postihnutých krízami na celom svete. 
14.08.2017

Stanovisko SČK

Červený kríž sa na celom svete striktne riadi princípmi nestrannosti a neutrality. Tie máme ako samozrejmosť vo svojich Stanovách už od roku 1919, teda od vzniku Československého Červeného kríža.  Aj preto zásadne nespolupracujeme so žiadnou politickou stranou a nepodieľame sa na propagácii žiadnych politických strán a hnutí ani ich činnosti a myšlienok, ktoré propagujú.
28.07.2017

Prvá pomoc a vodiči na slovenských cestách

Viete poskytnúť prvú pomoc? Aj takúto otázku dostalo na slovenských cestách 1 450 vodičov od dobrovoľníkov Slovenského Červeného kríža.
06.07.2017

Terénne sociálne služby SČK

Spoločnosť Kaufland a Slovenský  Červený kríž opäť spojili sily pre dobrú vec. Už niekoľko rokov spolupracujú v oblasti darcovstva krvi, zbierky potravín a materiálneho vybavenia. Teraz spoločne podporia rozvoj terénnych sociálnych služieb, ktoré Slovenský Červený kríž zabezpečuje na Slovensku už od svojho vzniku.
0/0
Back
20. 9. 2016

Útok na humanitárny konvoj Sýrskeho Červeného polmesiaca

Slovenský Červený kríž vyjadruje rozhorčenie a hlboký smútok zo straty ľudských životov po tom, ako sa humanitárny konvoj Sýrskeho Červeného polmesiaca stal včera večer terčom leteckého útoku pri severosýrskom meste Aleppo. Zomreli desiatky ľudí, medzi nimi pracovníci Sýrskeho Červeného polmesiaca.

Región v okolí mesta Aleppo je jedným z najhoršie postihnutých oblastí a v súčasnosti tiež domovom tisícov ľudí, ktorí sú odrezaní od základnej humanitárnej pomoci. Napadnutý konvoj viezol pomoc asi pre 78-tisíc ľudí a jeho prevoz bol dohodnutý a povolený všetkými stranami konfliktu. Napriek povoleniam nálet zničil 18 z 31 vozidiel konvoja, zničený bol aj sklad Sýrskeho Červeného polmesiaca (ČP).

V priebehu ostatných piatich rokov naďalej chýba politické riešenie konfliktu. Práca našich sýrskych kolegov je nesmierne ťažká, nebyť obetavosti a odvahy zamestnancov a dobrovoľníkov Sýrskeho ČP bolo by obetí v dôsledku konfliktu oveľa viac. Medzinárodný výbor a Sýrsky Červený polmesiac vydali spoločné vyhlásenie  a vyzývajú všetky strany, aby plnili svoje záväzky vyplývajúce z medzinárodného humanitárneho práva.

Útoky na humanitárnych pracovníkov a ich infraštruktúru sú škandalóznym porušovaním medzinárodného humanitárneho práva. Medzinárodná federácia Červeného kríža a Červeného polmesiaca apeluje na medzinárodné spoločenstvo, aby zabezpečilo ochranu humanitárnych pracovníkov a dobrovoľníkov. „Nie sme súčasťou tohto konfliktu“, povedal Tadateru Konoé, prezident MFČK/ČP.

 

Vyjadriť svoju solidaritu s dobrovoľníkomi a pracovníkmi Sýrskeho Červeného pomesiaca, ktorí nasadzujú svoje životy aby pomohli iným môžete aj zmenou svojej profilovky na Facebooku na červenú farbu a používaním hashtagu #REDforSyria alebo #ProtectOurVolunteers.