Kalendár

Apríl
P U S Š P S N
12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930
Aktuality
04.03.2020

Koronavírus - odporúčania

Nový koronavírus COVID-19 je nebezpečný v tom, že sa šíri z človeka na človeka vzdušnou cestou, čo je najťažšie kontrolovateľný spôsob šírenia infekčnej nákazy a zatiaľ neexistuje špecifický liek, ani očkovanie ako v prípade chrípky. Najdôležitejšia je v tejto situácii prevencia. Stres, strach a panika nikomu nepomôžu.   
07.12.2019

Pomoc ľuďom po výbuchu v meste Prešov

Po tragédii v Prešove sa dvihla vlna solidarity na celom Slovensku.  Ďakujeme za dôveru a vďaka všetkým, ktorí chcú pomôcť a priniesli materiálnu pomoc do priestorov Slovenského Červeného kríža v Prešove. 
19.11.2019

Pomoc po tragickej dopravnej nehode pri Nitre

Slovenský Červený kríž vyjadruje úprimnú sústrasť rodinám a blízkym, ktorí prišli o svojich drahých pri tragickej dopravnej nehode.
14.10.2019

Svetový deň záchrany života 2019

16. 10. si pripomíname Svetový deň záchrany života. Naučte sa kardiopulmonálnu resuscitáciu - jednoduché, ale účinné kroky - a aj vy budete vedieť zachrániť ľudský život.
31.07.2019

Zbierka Slovenského Červeného kríža 2019 - predbežná správa

Predbežná správa vyúčtovania verejnej zbierky SČK 2019
24.07.2019

Nové humanitárne stany pre SČK

Nadačný fond Kaufland podporil Slovenský Červený kríž
08.07.2019

Bezpečnosť na cestách a prvá pomoc

Pracovníci a dobrovoľníci SČK budú v týchto dňoch opäť na slovenských cestách zisťovať, aké sú vedomosti a zručnosti vodičov pri poskytovaní prvej pomoci. Zopakujte si základné zásady pri poskytovaní prvej pomoci pri autonehodách.
14.11.2018

SČK dostal päť vozidiel pre prepravnú službu

Prepravná služba pomáha pri zdravotných komplikáciách a znižuje aj sociálnu izoláciu. Slovenský Červený kríž vďaka novým vozidlám od Kauflandu rozšíri svoje služby.
16.10.2018

Svetový deň záchrany života 2018

Dnešný Svetový deň záchrany života sme si pripomenuli spolu s ďalšími partnermi zo Slovenskej resuscitačnej rady.
04.09.2018

Portál prvej pomoci pre inštruktorov a školiteľov SČK

Pri príležitosti Svetového dňa prvej pomoci SČK spúšťa pre svojich inštruktorov a školiteľov portál, na ktorom nájdu všetky najnovšie informácie k téme prvá pomoc. 
0/0
Back
25. 2. 2013

SČK je odborným partnerom Krajiny záchrancov

Krajina záchrancov

Vedieť poskytnúť prvú pomoc, znamená byť pripravený zachrániť život svojim najbližším osvojiť si základy prvej pomoci. Ich znalosť je mimoriadne dôležitá. Až v troch štvrtinách prípadov totiž zachraňujeme životy svojim blízkym.

Postup pri záchrane života je ako reťaz. A každá reťaz je taká silná ako jej najslabšie ohnivko. Tým je v mnohých prípadoch pomoc laikov na mieste nehody či úrazu v najdôležitejších prvých minútach. Priemerný čas dojazdu záchranných služieb je na Slovensku 11 minút, no pri život ohrozujúcich stavoch ide o sekundy.

Slováci si v poskytovaní prvej pomoci veria

Ako sme na tom so znalosťami z prvej pomoci? Z prieskumu, ktorý realizovala spoločnosť TNS na vzorke 500 respondentov vo veku 18 – 65 rokov vyplynulo, že sebavedomie nám nechýba. Až 78 % respondentov je presvedčených, že svojim blízkym by v prípade potreby vedeli podať prvú pomoc, pričom si veria viac muži ako ženy. Teória sa však nie vždy stretáva s praxou a potvrdili to aj výsledky prieskumu. Akákoľvek prvá pomoc je lepšia ako žiadna, no len 22 % respondentov si to uvedomuje. Viac ako 40 % z nich sa obáva, že postihnutému neodbornou pomocou skôr poškodia a zároveň si neuvedomujú, že neposkytnutím okamžitej prvej pomoci môžu obeť pripraviť o šancu na záchranu.

Viete, aký je správny počet stlačení hrudníka a záchranných vdychov? Len 38 % Slovákov pozná pomer 30:2 pri resuscitácii dospelého. O tom, ako sa sebavedomie Slovákov odzrkadľuje v reálnych situáciách, svedčí prax lekárov záchranných služieb. Tí sa takmer denne stretávajú s nečinnosťou či neprimeranými reakciami svedkov nehôd a úrazov.

„Nevedomosť, strach a neochota ľudí poskytnúť prvú pomoc pripravuje mnohých o šancu na prežitie do príchodu odbornej pomoci. Málokto si uvedomuje, že až 75 % úrazov a nehôd sa stáva v prítomnosti blízkych ľudí. Stačí chuť, vôľa a pár vedomostí, vďaka ktorým raz môžete pomôcť tým, ktorých máte najradšej,“ hovorí doc. MUDr. Viliam Dobiáš, PhD., špecialista na urgentnú medicínu a odborný garant projektu Krajina záchrancov.

Naučte sa zachrániť svojich blízkych! 

S kurzom prvej pomoci sa stretol asi každý z nás. Autoškola, základná a stredná škola či zamestnanie sú najčastejšie miesta, kde sme absolvovali základy prvej pomoci. Väčšinou však z povinnosti a neraz s nedostatočným dôrazom na praktický nácvik úkonov. Pozitívnym je fakt, že až takmer dve tretiny respondentov (63 %) by uvítali možnosť prihlásiť sa na kurz prvej pomoci. Ako hlavným motivátorom sa ukázala pripravenosť pomôcť niekomu blízkemu a osobná skúsenosť s potrebou poskytnutia prvej pomoci (83 %).

Každý z nás by mal vedieť pomôcť a nemal by sa báť. Osvojiť si základy prvej pomoci nie je ťažké, stačí odhodlanie a chuť. Cieľom projektu Krajina záchrancov je motivovať obyvateľov Slovenska, aby absolvovali kurz prvej pomoci a pripravili sa tak na možnosť, že raz sa môžu ocitnúť situácii, kedy záchrana života bude v ich rukách.

Vstúpte do Krajiny záchrancov

Myslieť si, že viem, to nestačí! Preto na stránke www.prvapomoc.sk môže každý bezplatne, jednoduchou a atraktívnou formou absolvovať e-learningový kurz základov prvej pomoci. V ôsmich lekciách sa vďaka interaktívnym videám a úlohám naučíte celú teóriu od privolania záchrannej služby, po resuscitáciu, záchranu pri dusení, zastavenie krvácania či fixáciu zlomeniny. Na konci e-learningu je pripravený krátky test, ktorý preverí nadobudnuté znalosti. Na základe jeho výsledkov získa úspešný absolvent Certifikát Krajiny záchrancov, ktorý oprávňuje jeho majiteľa na druhý krok. Tým je absolvovanie praktického kurzu prvej pomoci. Odborným partnerom Krajiny záchrancov je aj Slovenský Červený kríž, ktorý vďaka svojej sieti Územných spolkov dokáže zastrešiť praktickými kurzami prvej pomoci takmer celé Slovensko. Stačí si na stránke www.prvapomoc.sk nájsť najbližšie miesto k svojmu bydlisku, kde sa dá kurz absolvovať. Vďaka certifikátu Krajiny záchrancov bude jeho praktická časť trvať len 4 hodiny a stáť symbolických 14,90 €. Zvýhodnená cena a skrátený kurz však predpokladá teoretickú prípravu na e-learningu a zvládnutie záverečného testu.

„Krajina záchrancov je projekt, ktorého cieľom je zachraňovať životy. Veríme, že sa nám podarí dosiahnuť veľmi užitočnú a dôležitú zmenu, ktorou je skutočnosť, že viac ľudí na Slovensku bude schopných účinne a bez váhania poskytnúť prvú pomoc. Chceme vytvoriť nové možnosti, aby si každý záujemca jednoducho a pohodlne osvojil techniku prvej pomoci a vedel pomôcť účinne a bez váhania. Veríme, že moderný e-learning v kombinácii s praktickým nácvikom oslovia každého, kto chce byť pripravený zachrániť život a zdravie,“ uviedol MUDr. Pavol Adamkov, Public Affairs Director spoločnosti Pfizer, ktorá je hlavným partnerom projektu.

Krajina záchrancov má dlhodobé ciele, pri ktorých napĺňaní je potrebná pomoc každého. Šírenie hlavnej myšlienky projektu je základom pre naplnenie veľkej ambície – naučiť každého Slováka, bez ohľadu na vek či vzdelanie, poskytnúť prvú pomoc.

Krajina záchrancov

Predstavte si život v krajine, v ktorej vie takmer každý poskytnúť prvú pomoc bez ohľadu na vek či vzdelanie. Je to presne tá istá krajina, v ktorej žijete, ale niečo je v nej iné – jej obyvateľom záleží na životoch svojich blízkych, a preto sú odhodlaní a pripravení ich chrániť. Krajina záchrancov je na Slovensku prvý ucelený projekt s cieľom naučiť jeho obyvateľov poskytnúť prvú pomoc. Podporujú ho všetci tí, ktorí vedia, že to najcennejšie čo môžeme vedieť, je zachrániť ľudský život.