Kalendár

Apríl
P U S Š P S N
1
2345678
910111213
14
14. 4. 2018 - 14. 4. 20188 hodinový kurz prvej pomoci
15
16171819202122
23242526272829
30
Aktuality
22.03.2018

Slovenský Červený kríž dostal ďalších 17 vozidiel

Nadácia Kia Motors Slovakia darovaním zvyšných 17 vozidiel Kia cee’d Sportswagon splnila svoj minuloročný sľub kompletne obnoviť vozový park Slovenského Červeného kríža.  
08.12.2017

Príbehy pod stromček

Tento rok sme v advente pripravili špeciálnu kampaň, ktorej cieľom je priniesť príbehy plné ľudskosti. Celý december, každý deň od 1. do 24. decembra, sa v rámci projektu SPOLU POMÔŽEME - Príbehy pod stromček, dočítate viac o aktivitách Slovenského Červeného kríža. 
29.11.2017

Nadácia Kia Motors Slovakia darovala SČK 20 nových vozidiel

Nadácia Kia Motors Slovakia darovaním vozidiel Kia cee’d Sportswagon prispeje k obnove vozového parku SČK a zvýši mobilitu jeho pracovníkov. 
23.10.2017

Slovenský Červený kríž si na sneme zvolil nové vedenie

21. októbra sa konal VI. snem Slovenského Červeného kríža. Na štvorročné obdobie si zvolil najvyšších predstaviteľov SČK. 
18.08.2017

Svetový humanitárny deň

19. augusta si spoločne s celým svetom pripomíname Svetový humanitárny deň. Tento deň vzdávame úctu všetkým pracovníkom, ktorí riskujú svoje životy v humanitárnej službe a pomáhajú ľuďom postihnutých krízami na celom svete. 
14.08.2017

Stanovisko SČK

Červený kríž sa na celom svete striktne riadi princípmi nestrannosti a neutrality. Tie máme ako samozrejmosť vo svojich Stanovách už od roku 1919, teda od vzniku Československého Červeného kríža.  Aj preto zásadne nespolupracujeme so žiadnou politickou stranou a nepodieľame sa na propagácii žiadnych politických strán a hnutí ani ich činnosti a myšlienok, ktoré propagujú.
28.07.2017

Prvá pomoc a vodiči na slovenských cestách

Viete poskytnúť prvú pomoc? Aj takúto otázku dostalo na slovenských cestách 1 450 vodičov od dobrovoľníkov Slovenského Červeného kríža.
06.07.2017

Terénne sociálne služby SČK

Spoločnosť Kaufland a Slovenský  Červený kríž opäť spojili sily pre dobrú vec. Už niekoľko rokov spolupracujú v oblasti darcovstva krvi, zbierky potravín a materiálneho vybavenia. Teraz spoločne podporia rozvoj terénnych sociálnych služieb, ktoré Slovenský Červený kríž zabezpečuje na Slovensku už od svojho vzniku.
26.06.2017

Memoriál MUDr. Vladimíra Harineka 2017 - výsledky

Výhercami 25. ročníka Memoriálu MUDr. Vladimíra Harineka sa stalo družstvo z Nitry. Viac výsledkov nájdete v článku. 
19.06.2017

Memoriál MUDr. Vladimíra Harineka 2017

Pozývame na súťaž v poskytovavaní prvej pomoci dobrovľníckych družstiev dospelých, ktorá sa bude konať 24. 6. 2017 v Nových Zámkoch. 
0/0
Back
26. 5. 2014

Prestížna cena pre Červený kríž

V holandskom Middleburgu bola 24.mája udelená prestížna Rooseveltova cena Štyroch slobôd (Four Freedoms Award) Medzinárodnej federácii Červeného kríža a Červeného polmesiaca (MFČK/ČP) a Medzinárodnému výboru Červeného kríža (MVČK), ich členom, dobrovoľníkom a podporovateľom. Cena je vyjadrením uznania za „obrovské a nepoľavujúce úsilie pri ochrane životov a dôstojnosti obetí vojnových konfliktov a katastrof“. Za obe organizácie prevzali cenu prezident MVČK Peter Maurer a viceprezident MFČK/ČP Francesco Rocca.

http://www.fourfreedoms.nl/en/the-awards/year:2014/award:international-four-freedoms-award/laureates:red-cross.htm

Ocenenie každoročne udeľuje Roosveltov inštitút v New Yorku osobám, ktoré preukázali osobný záväzok v oblasti štyroch základných princípov demokracie: slobody prejavu, slobody vierovyznania, slobody od núdze a slobody od strachu, vyhlásených prezidentom USA Franklinom Delanom Rooseveltom počas jeho známeho prejavu v Kongrese dňa 6. januára 1941.

Predstavitelia Roosveltovho inštitútu ocenili dobrovoľníkov a pracovníkov národných spoločností Červeného kríža a Červeného polmesiaca a MVČK, ktorí počas humanitárnych operácií na celom svete a v konfliktných oblastiach ako napr. Sýria, často pracujú vo veľmi ťažkých podmienkach a za zložitých okolností, aby zabraňovali ľudskému utrpeniu a zmenšovali ho.

“Táto cena je veľkým povzbudením pre hnutie Červeného kríža a Červeného polmesiaca ako celku”, komentoval president MVČK Peter Maurer. “Chcel by som ju venovať 17 miliónom našich aktívnych dobrovoľníkov a 80 miliónom našich členov na celom svete a všetkým tým, ktorí každodenne riskujú svoj život, aby zabraňovali ľudskému utrpeniu. To zahrňuje aj 34 pracovníkov a dobrovoľníkov Sýrskeho Červeného polmesiaca a 5 z Palestínskeho Červeného polmesiaca, ktorí zahynuli v službe od začiatku konfliktu v Sýrii. A tiež trom pracovníkom MVČK, ktorí sú v tejto krajine v zajatí už vyše 220 dní. Svet, v ktorom Červený kríž a Červený polmesiac dnes pracuje, sa radikálne líši od toho, v ktorom náš zakladateľ Henry Dunant vytváral ideu Červeného kríža”, povedal viceprezident MFČK/ČP Francesco Rocca. “No stále je to svet poznačený zraniteľnosťou, chudobou a konfliktmi a sme v ňom potrební viac ako kedykoľvek predtým. Spolu čelíme výzvam, ako sú klimatické zmeny, narastajúca migrácia, vysoká nezamestnanosť a oslabené zdravie, musíme byť pripravený na zmenu a prispôsobovať našu činnosť rýchlo sa meniacemu humanitárnemu prostrediu, v ktorom pôsobíme.”

Ďalšími laureátmi cien sú Maryam Durrani, Laureate Freedom of Speech Award, HRH Prince El Hassan bin Talal of Jordan, Laureate Freedom of Worship Award, Dr Hawa Abdi Diblaawe, Laureate Freedom from Want Award, and Malala Yousafzai, Laureate Freedom from Fear Award.

Viac informácií a tlačovú správu nájdete tu.