Kalendár

December
P U S Š P S N
1
29. 11. 2018 - 1. 12. 201833 hodinový kurz prvej pomoci
1. 12. 2018 - 1. 12. 20188 hodinový kurz prvej pomoci
2
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31
Aktuality
14.11.2018

SČK dostal päť vozidiel pre prepravnú službu

Prepravná služba pomáha pri zdravotných komplikáciách a znižuje aj sociálnu izoláciu. Slovenský Červený kríž vďaka novým vozidlám od Kauflandu rozšíri svoje služby.
16.10.2018

Svetový deň záchrany života 2018

Dnešný Svetový deň záchrany života sme si pripomenuli spolu s ďalšími partnermi zo Slovenskej resuscitačnej rady.
04.09.2018

Portál prvej pomoci pre inštruktorov a školiteľov SČK

Pri príležitosti Svetového dňa prvej pomoci SČK spúšťa pre svojich inštruktorov a školiteľov portál, na ktorom nájdu všetky najnovšie informácie k téme prvá pomoc. 
09.07.2018

Prvá pomoc na slovenských cestách

V týždni od 9. júla do 13. júla 2018 môžete na slovenských cestách stretnúť dobrovoľníkov Slovenského Červeného kríža. V rámci dlhoročnej spolupráce s Policajným zborom SR budú preverovať praktické zručnosti a vedomosti vodičov z oblasti poskytovania prvej pomoci.
20.06.2018

Svetový deň utečencov a stanovisko Červeného kríža

Spoločné stanovisko národných spoločností Červeného kríža krajín Európskej únie, Nórska a Švajčiarska k migrácii pri príležitosti Svetového dňa utečencov
16.05.2018

SČK a Medzinárodná cena vojvodu z Edinburgu

Slovenský Červený kríž a Medzinárodná cena vojvodu z Edinburghu Slovensko rozhodli spojiť sily a ponúknuť akreditované Kurzy prvej pomoci
22.03.2018

Slovenský Červený kríž dostal ďalších 17 vozidiel

Nadácia Kia Motors Slovakia darovaním zvyšných 17 vozidiel Kia cee’d Sportswagon splnila svoj minuloročný sľub kompletne obnoviť vozový park Slovenského Červeného kríža.  
08.12.2017

Príbehy pod stromček

Tento rok sme v advente pripravili špeciálnu kampaň, ktorej cieľom je priniesť príbehy plné ľudskosti. Celý december, každý deň od 1. do 24. decembra, sa v rámci projektu SPOLU POMÔŽEME - Príbehy pod stromček, dočítate viac o aktivitách Slovenského Červeného kríža. 
29.11.2017

Nadácia Kia Motors Slovakia darovala SČK 20 nových vozidiel

Nadácia Kia Motors Slovakia darovaním vozidiel Kia cee’d Sportswagon prispeje k obnove vozového parku SČK a zvýši mobilitu jeho pracovníkov. 
0/0
Back
16. 11. 2012

Ochrana detí v ozbrojených konfliktoch

Na Ministerstve zahraničných vecí a európskych záležitostí SR sa 14. novembra 2012 uskutočnil seminár k problematike ochrany detí v ozbrojených konfliktoch. Podujatie konané pri príležitosti 10. výročia nadobudnutia platnosti Opčného protokolu k Dohovoru o právach dieťaťa o účasti detí v ozbrojených konfliktoch zorganizoval Výbor pre medzinárodné humanitárne právo v spolupráci so Slovenským Červeným krížom a Slovenskou spoločnosťou pre medzinárodné právo.

Seminár otvoril Peter Javorčík, štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR, ktorý v úvodnom príhovore zdôraznil význam a úlohu medzinárodného humanitárneho práva v čase, keď svetové spoločenstvo je dennodenne konfrontované s humanitárnymi katastrofami, prebiehajúcimi vojenskými konfliktami a masovým porušovaním ľudských práv. Predsedníčka Výboru pre medzinárodné humanitárne právo Barbara Illková priblížila činnosť výboru a jeho úlohu pri šírení ideí humanitárneho práva a pri presadzovaní všeobecnej úcty k humanitárnemu právu. Zároveň pripomenula, že posilňovanie práv dieťaťa je jednou z priorít ľudskoprávnej dimenzie zahraničnej politiky SR. Potvrdením tejto skutočnosti je aj aktívna účasť SR pri príprave Tretieho Opčného protokolu k Dohovoru o právach dieťaťa.

S odbornými príspevkami vystúpili zástupcovia ministerstiev obrany a spravodlivosti, Ozbrojených síl Slovenskej republiky, UNICEF a Medzinárodnej organizácie pre migráciu. Prednášky spájajúce teóriu so skúsenosťami z aplikačnej praxe sa stretli s ohlasom početného publika, ktoré tvorili najmä študenti vysokých škôl, pedagógovia a odborníci v oblasti medzinárodného práva.

(zdroj: http://www.mzv.sk)

 

Pozvánka na seminár

Výbor pre medzinárodné humanitárne právo v spolupráci so Slovenským Červeným krížom a Slovenskou spoločnosťou pre medzinárodné právo pri Slovenskej akadémii vied Vás pozývajú na

seminár k 10. výročiu nadobudnutia platnosti Opčného protokolu k Dohovoru o právach dieťaťa o účasti detí v ozbrojených konfliktoch.

Podujatie sa uskutoční dňa 14. novembra 2012 (streda) o 14:00 h. v Kongresovej sále Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky, Hlboká cesta 2, Bratislava.

Účasť na seminári je potrebné potvrdiť najneskôr do 6. novembra 2012 na e-mailovú adresu sekretariat(at)redcross.sk.

 

OCHRANA DETÍ V OZBROJENÝCH KONFLIKTOCH

Seminár k 10. výročiu nadobudnutia platnosti Opčného protokolu k Dohovoru o právach dieťaťa o účasti detí v ozbrojených konfliktoch (14. november 2012 o 14:00 h, Kongresová sála MZVaEZ SR)

Program

Otvorenie

  • Peter JAVORČÍK, štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky
  • Jana DUBOVCOVÁ, verejná ochrankyňa práv Slovenskej republiky
  • Barbara ILLKOVÁ, generálna riaditeľka Sekcie právnej a konzulárnej Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky, predsedníčka Výboru pre medzinárodné humanitárne právo

Príspevky

  • Marcel VYSOCKÝ (Trnavská univerzita, Právnická fakulta): Právna úprava vnútroštátneho ozbrojeného konfliktu
  • Alexandra DRAKOVÁ (Detský fond OSN - UNICEF): Pohľad do života bývalých detských vojakov LRA (Lord’s Resistance Army) - reintegračné programy UNICEF v Ugande
  • Branislav KADLEČÍK (Ministerstvo spravodlivosti SR): Súčasné medzinárodné inštitucionálne mechanizmy ochrany a podpory práv dieťaťa v čase ozbrojeného konfliktu a v postkonfliktných situáciách
  • Daniela GEISBACHEROVÁ (Ministerstvo obrany SR) a Marián FILIP (Ozbrojené sily SR): Implementácia Opčného protokolu k Dohovoru o právach dieťaťa v podmienkach rezortu obrany a skúsenosti príslušníka Ozbrojených síl Slovenskej republiky z vojenskej operácie ISAF v Afganistane
  • Zuzana VATRAĽOVÁ (Medzinárodná organizácia pre migráciu - IOM): Prevencia náboru detí do nelegálnych ozbrojených skupín a pomoc bývalým detským vojakom v Kolumbii – program Medzinárodnej organizácie pre migráciu

Ukončenie