Kalendár

Júl
P U S Š P S N
12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031
Aktuality
15.05.2020

Materiálna pomoc obyvateľom osád Žehra a Bystrany

Slovenský Červený kríž poskytol materiálnu pomoc v podobe hygienických a čistiacich prostriedkov obyvateľom rómskych osád Žehra a Bystrany. Červenokrižiaci priviezli pomoc do miestnych komunitných centier.
04.03.2020

Koronavírus - odporúčania

Nový koronavírus COVID-19 je nebezpečný v tom, že sa šíri z človeka na človeka vzdušnou cestou, čo je najťažšie kontrolovateľný spôsob šírenia infekčnej nákazy a zatiaľ neexistuje špecifický liek, ani očkovanie ako v prípade chrípky. Najdôležitejšia je v tejto situácii prevencia. Stres, strach a panika nikomu nepomôžu.   
07.12.2019

Pomoc ľuďom po výbuchu v meste Prešov

Po tragédii v Prešove sa dvihla vlna solidarity na celom Slovensku.  Ďakujeme za dôveru a vďaka všetkým, ktorí chcú pomôcť a priniesli materiálnu pomoc do priestorov Slovenského Červeného kríža v Prešove. 
19.11.2019

Pomoc po tragickej dopravnej nehode pri Nitre

Slovenský Červený kríž vyjadruje úprimnú sústrasť rodinám a blízkym, ktorí prišli o svojich drahých pri tragickej dopravnej nehode.
14.10.2019

Svetový deň záchrany života 2019

16. 10. si pripomíname Svetový deň záchrany života. Naučte sa kardiopulmonálnu resuscitáciu - jednoduché, ale účinné kroky - a aj vy budete vedieť zachrániť ľudský život.
31.07.2019

Zbierka Slovenského Červeného kríža 2019 - predbežná správa

Predbežná správa vyúčtovania verejnej zbierky SČK 2019
24.07.2019

Nové humanitárne stany pre SČK

Nadačný fond Kaufland podporil Slovenský Červený kríž
08.07.2019

Bezpečnosť na cestách a prvá pomoc

Pracovníci a dobrovoľníci SČK budú v týchto dňoch opäť na slovenských cestách zisťovať, aké sú vedomosti a zručnosti vodičov pri poskytovaní prvej pomoci. Zopakujte si základné zásady pri poskytovaní prvej pomoci pri autonehodách.
14.11.2018

SČK dostal päť vozidiel pre prepravnú službu

Prepravná služba pomáha pri zdravotných komplikáciách a znižuje aj sociálnu izoláciu. Slovenský Červený kríž vďaka novým vozidlám od Kauflandu rozšíri svoje služby.
0/0
Back
16. 11. 2012

Ochrana detí v ozbrojených konfliktoch

Na Ministerstve zahraničných vecí a európskych záležitostí SR sa 14. novembra 2012 uskutočnil seminár k problematike ochrany detí v ozbrojených konfliktoch. Podujatie konané pri príležitosti 10. výročia nadobudnutia platnosti Opčného protokolu k Dohovoru o právach dieťaťa o účasti detí v ozbrojených konfliktoch zorganizoval Výbor pre medzinárodné humanitárne právo v spolupráci so Slovenským Červeným krížom a Slovenskou spoločnosťou pre medzinárodné právo.

Seminár otvoril Peter Javorčík, štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR, ktorý v úvodnom príhovore zdôraznil význam a úlohu medzinárodného humanitárneho práva v čase, keď svetové spoločenstvo je dennodenne konfrontované s humanitárnymi katastrofami, prebiehajúcimi vojenskými konfliktami a masovým porušovaním ľudských práv. Predsedníčka Výboru pre medzinárodné humanitárne právo Barbara Illková priblížila činnosť výboru a jeho úlohu pri šírení ideí humanitárneho práva a pri presadzovaní všeobecnej úcty k humanitárnemu právu. Zároveň pripomenula, že posilňovanie práv dieťaťa je jednou z priorít ľudskoprávnej dimenzie zahraničnej politiky SR. Potvrdením tejto skutočnosti je aj aktívna účasť SR pri príprave Tretieho Opčného protokolu k Dohovoru o právach dieťaťa.

S odbornými príspevkami vystúpili zástupcovia ministerstiev obrany a spravodlivosti, Ozbrojených síl Slovenskej republiky, UNICEF a Medzinárodnej organizácie pre migráciu. Prednášky spájajúce teóriu so skúsenosťami z aplikačnej praxe sa stretli s ohlasom početného publika, ktoré tvorili najmä študenti vysokých škôl, pedagógovia a odborníci v oblasti medzinárodného práva.

(zdroj: http://www.mzv.sk)

 

Pozvánka na seminár

Výbor pre medzinárodné humanitárne právo v spolupráci so Slovenským Červeným krížom a Slovenskou spoločnosťou pre medzinárodné právo pri Slovenskej akadémii vied Vás pozývajú na

seminár k 10. výročiu nadobudnutia platnosti Opčného protokolu k Dohovoru o právach dieťaťa o účasti detí v ozbrojených konfliktoch.

Podujatie sa uskutoční dňa 14. novembra 2012 (streda) o 14:00 h. v Kongresovej sále Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky, Hlboká cesta 2, Bratislava.

Účasť na seminári je potrebné potvrdiť najneskôr do 6. novembra 2012 na e-mailovú adresu sekretariat(at)redcross.sk.

 

OCHRANA DETÍ V OZBROJENÝCH KONFLIKTOCH

Seminár k 10. výročiu nadobudnutia platnosti Opčného protokolu k Dohovoru o právach dieťaťa o účasti detí v ozbrojených konfliktoch (14. november 2012 o 14:00 h, Kongresová sála MZVaEZ SR)

Program

Otvorenie

  • Peter JAVORČÍK, štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky
  • Jana DUBOVCOVÁ, verejná ochrankyňa práv Slovenskej republiky
  • Barbara ILLKOVÁ, generálna riaditeľka Sekcie právnej a konzulárnej Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky, predsedníčka Výboru pre medzinárodné humanitárne právo

Príspevky

  • Marcel VYSOCKÝ (Trnavská univerzita, Právnická fakulta): Právna úprava vnútroštátneho ozbrojeného konfliktu
  • Alexandra DRAKOVÁ (Detský fond OSN - UNICEF): Pohľad do života bývalých detských vojakov LRA (Lord’s Resistance Army) - reintegračné programy UNICEF v Ugande
  • Branislav KADLEČÍK (Ministerstvo spravodlivosti SR): Súčasné medzinárodné inštitucionálne mechanizmy ochrany a podpory práv dieťaťa v čase ozbrojeného konfliktu a v postkonfliktných situáciách
  • Daniela GEISBACHEROVÁ (Ministerstvo obrany SR) a Marián FILIP (Ozbrojené sily SR): Implementácia Opčného protokolu k Dohovoru o právach dieťaťa v podmienkach rezortu obrany a skúsenosti príslušníka Ozbrojených síl Slovenskej republiky z vojenskej operácie ISAF v Afganistane
  • Zuzana VATRAĽOVÁ (Medzinárodná organizácia pre migráciu - IOM): Prevencia náboru detí do nelegálnych ozbrojených skupín a pomoc bývalým detským vojakom v Kolumbii – program Medzinárodnej organizácie pre migráciu

Ukončenie