Kalendár

Január
P U S Š P S N
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031
Aktuality
08.12.2017

Príbehy pod stromček

Tento rok sme v advente pripravili špeciálnu kampaň, ktorej cieľom je priniesť príbehy plné ľudskosti. Celý december, každý deň od 1. do 24. decembra, sa v rámci projektu SPOLU POMÔŽEME - Príbehy pod stromček, dočítate viac o aktivitách Slovenského Červeného kríža. 
29.11.2017

Nadácia Kia Motors Slovakia darovala SČK 20 nových vozidiel

Nadácia Kia Motors Slovakia darovaním vozidiel Kia cee’d Sportswagon prispeje k obnove vozového parku SČK a zvýši mobilitu jeho pracovníkov. 
23.10.2017

Slovenský Červený kríž si na sneme zvolil nové vedenie

21. októbra sa konal VI. snem Slovenského Červeného kríža. Na štvorročné obdobie si zvolil najvyšších predstaviteľov SČK. 
18.08.2017

Svetový humanitárny deň

19. augusta si spoločne s celým svetom pripomíname Svetový humanitárny deň. Tento deň vzdávame úctu všetkým pracovníkom, ktorí riskujú svoje životy v humanitárnej službe a pomáhajú ľuďom postihnutých krízami na celom svete. 
14.08.2017

Stanovisko SČK

Červený kríž sa na celom svete striktne riadi princípmi nestrannosti a neutrality. Tie máme ako samozrejmosť vo svojich Stanovách už od roku 1919, teda od vzniku Československého Červeného kríža.  Aj preto zásadne nespolupracujeme so žiadnou politickou stranou a nepodieľame sa na propagácii žiadnych politických strán a hnutí ani ich činnosti a myšlienok, ktoré propagujú.
28.07.2017

Prvá pomoc a vodiči na slovenských cestách

Viete poskytnúť prvú pomoc? Aj takúto otázku dostalo na slovenských cestách 1 450 vodičov od dobrovoľníkov Slovenského Červeného kríža.
06.07.2017

Terénne sociálne služby SČK

Spoločnosť Kaufland a Slovenský  Červený kríž opäť spojili sily pre dobrú vec. Už niekoľko rokov spolupracujú v oblasti darcovstva krvi, zbierky potravín a materiálneho vybavenia. Teraz spoločne podporia rozvoj terénnych sociálnych služieb, ktoré Slovenský Červený kríž zabezpečuje na Slovensku už od svojho vzniku.
26.06.2017

Memoriál MUDr. Vladimíra Harineka 2017 - výsledky

Výhercami 25. ročníka Memoriálu MUDr. Vladimíra Harineka sa stalo družstvo z Nitry. Viac výsledkov nájdete v článku. 
19.06.2017

Memoriál MUDr. Vladimíra Harineka 2017

Pozývame na súťaž v poskytovavaní prvej pomoci dobrovľníckych družstiev dospelých, ktorá sa bude konať 24. 6. 2017 v Nových Zámkoch. 
08.06.2017

Predbežná správa vyúčtovania verejnej zbierky SČK 2017

Predbežná správa vyúčtovania verejnej zbierky SČK 2017
0/0
Back
16. 11. 2012

Ochrana detí v ozbrojených konfliktoch

Na Ministerstve zahraničných vecí a európskych záležitostí SR sa 14. novembra 2012 uskutočnil seminár k problematike ochrany detí v ozbrojených konfliktoch. Podujatie konané pri príležitosti 10. výročia nadobudnutia platnosti Opčného protokolu k Dohovoru o právach dieťaťa o účasti detí v ozbrojených konfliktoch zorganizoval Výbor pre medzinárodné humanitárne právo v spolupráci so Slovenským Červeným krížom a Slovenskou spoločnosťou pre medzinárodné právo.

Seminár otvoril Peter Javorčík, štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR, ktorý v úvodnom príhovore zdôraznil význam a úlohu medzinárodného humanitárneho práva v čase, keď svetové spoločenstvo je dennodenne konfrontované s humanitárnymi katastrofami, prebiehajúcimi vojenskými konfliktami a masovým porušovaním ľudských práv. Predsedníčka Výboru pre medzinárodné humanitárne právo Barbara Illková priblížila činnosť výboru a jeho úlohu pri šírení ideí humanitárneho práva a pri presadzovaní všeobecnej úcty k humanitárnemu právu. Zároveň pripomenula, že posilňovanie práv dieťaťa je jednou z priorít ľudskoprávnej dimenzie zahraničnej politiky SR. Potvrdením tejto skutočnosti je aj aktívna účasť SR pri príprave Tretieho Opčného protokolu k Dohovoru o právach dieťaťa.

S odbornými príspevkami vystúpili zástupcovia ministerstiev obrany a spravodlivosti, Ozbrojených síl Slovenskej republiky, UNICEF a Medzinárodnej organizácie pre migráciu. Prednášky spájajúce teóriu so skúsenosťami z aplikačnej praxe sa stretli s ohlasom početného publika, ktoré tvorili najmä študenti vysokých škôl, pedagógovia a odborníci v oblasti medzinárodného práva.

(zdroj: http://www.mzv.sk)

 

Pozvánka na seminár

Výbor pre medzinárodné humanitárne právo v spolupráci so Slovenským Červeným krížom a Slovenskou spoločnosťou pre medzinárodné právo pri Slovenskej akadémii vied Vás pozývajú na

seminár k 10. výročiu nadobudnutia platnosti Opčného protokolu k Dohovoru o právach dieťaťa o účasti detí v ozbrojených konfliktoch.

Podujatie sa uskutoční dňa 14. novembra 2012 (streda) o 14:00 h. v Kongresovej sále Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky, Hlboká cesta 2, Bratislava.

Účasť na seminári je potrebné potvrdiť najneskôr do 6. novembra 2012 na e-mailovú adresu sekretariat(at)redcross.sk.

 

OCHRANA DETÍ V OZBROJENÝCH KONFLIKTOCH

Seminár k 10. výročiu nadobudnutia platnosti Opčného protokolu k Dohovoru o právach dieťaťa o účasti detí v ozbrojených konfliktoch (14. november 2012 o 14:00 h, Kongresová sála MZVaEZ SR)

Program

Otvorenie

  • Peter JAVORČÍK, štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky
  • Jana DUBOVCOVÁ, verejná ochrankyňa práv Slovenskej republiky
  • Barbara ILLKOVÁ, generálna riaditeľka Sekcie právnej a konzulárnej Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky, predsedníčka Výboru pre medzinárodné humanitárne právo

Príspevky

  • Marcel VYSOCKÝ (Trnavská univerzita, Právnická fakulta): Právna úprava vnútroštátneho ozbrojeného konfliktu
  • Alexandra DRAKOVÁ (Detský fond OSN - UNICEF): Pohľad do života bývalých detských vojakov LRA (Lord’s Resistance Army) - reintegračné programy UNICEF v Ugande
  • Branislav KADLEČÍK (Ministerstvo spravodlivosti SR): Súčasné medzinárodné inštitucionálne mechanizmy ochrany a podpory práv dieťaťa v čase ozbrojeného konfliktu a v postkonfliktných situáciách
  • Daniela GEISBACHEROVÁ (Ministerstvo obrany SR) a Marián FILIP (Ozbrojené sily SR): Implementácia Opčného protokolu k Dohovoru o právach dieťaťa v podmienkach rezortu obrany a skúsenosti príslušníka Ozbrojených síl Slovenskej republiky z vojenskej operácie ISAF v Afganistane
  • Zuzana VATRAĽOVÁ (Medzinárodná organizácia pre migráciu - IOM): Prevencia náboru detí do nelegálnych ozbrojených skupín a pomoc bývalým detským vojakom v Kolumbii – program Medzinárodnej organizácie pre migráciu

Ukončenie