Červený kríž a Červený polmesiac vo svete

Národné spoločnosti Červeného kríža a Červeného polmesiaca existujú v 192 krajinách sveta. Okrem nich fungujú vo svete aj Medzinárodný výbor Červeného kríža a Medzinárodná federácia spoločností Červeného kríža a Červeného polmesiaca, ktoré spolu vytvárajú Medzinárodné hnutie Červeného kríža a Červeného polmesiaca.

MEDZINÁRODNÉ HNUTIE ČERVENÉHO KRÍŽA A ČERVENÉHO POLMESIACA (Hnutie) sa skladá z Medzinárodného výboru Červeného kríža (MV ČK)Medzinárodnej federácie Červeného kríža a Červeného polmesiaca (MF ČK/ČP) a národných spoločností Červeného kríža a Červeného polmesiaca.

Tieto tri zložky Hnutia a predstavitelia štátov, ktoré podpísali Ženevské dohovory, sa stretávajú každé štyri roky na Medzinárodnej konferencii Červeného kríža a Červeného polmesiaca. Konferencia je najvyšším rokovacím fórom Hnutia. Jej hlavnou úlohou je rozhodovať o dôležitých otázkach súvisiacich s humanitárnym právom a doktrínou, preskúmavať problémy týkajúce sa všeobecnej podstaty, prijímať uznesenia a udeľovať mandáty MV ČK a MF ČK/ČP.

Snem delegátov pozostáva z predstaviteľov Medzinárodného výboru ČK, Medzinárodnej federácie spoločností ČK/ČP a Národných spoločností ČK/ČP. Stretáva sa každé dva roky.

Stála komisia je deväťčlenný orgán Medzinárodného hnutia ČK/ČP, ktorý sa stretáva dvakrát do roka a koordinuje aktivity MV ČK a MF ČK/ČP a zabezpečuje zásadné smerovanie Hnutia medzi medzinárodnými konferenciami, rokuje so zástupcami štátov.